Terapia stomatologiczna związana jest bezpośrednio z dysfunkcjami pojawiającymi się w obrębie układu życia. Jest to bardzo wąska dziedzina i niewielu specjalistów podejmuje się rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego. Jednak to schorzenie jest coraz częstszym problemem wśród pacjentów.
Staw skroniowo-żuchwowy to ruchome połączenie pomiędzy żuchwą a czaszką. Umożliwia nam poruszanie żuchwą, dzięki czemu możemy mówić, jeść czy ziewać. Niekiedy może jednak dojść do jego dysfunkcji. Stawy skroniowo–żuchwowe są jednymi z najczęściej używanych stawów ciała. Dysfunkcja stawu oznacza, że dolna szczęka nie znajduje się we właściwym miejscu względem górnej. Zaburzenia w stawach skroniowo żuchwowych wpływają na naszą postawę, funkcjonowanie innych stawów oraz tkanek miękkich. Istotna jest też, zależność, jaka występuje pomiędzy tym problemem a wadami postawy (skolioza), zaburzeniami w obszarze stawów krzyżowo-biodrowych czy nawet wadami stóp (płaskostopie).
Celem terapii układu ruchowego narządu żucia jest przede wszystkim:
- redukcja napięcia mięśniowego
- redukcja bólu/tkliwości mięśnia żucia
- regulacja toru ruchu żuchwy
- poprawa koordynacji nerwowo-mięśniowej
- redukcja bólu w okolicy stawów
Terapia obejmuje również zabiegi manualne, których celem jest obniżenie napięcia mięśniowego:
- masaż, podczas którego poddaje się mięśnie żwacze, skroniowe, mięśnie skrzydłowe przyśrodkowe i boczne oraz mięśnie dwubrzuścowe. Masaż wykonywany jest zarówno zewnątrzustnie jak i wewnątrz ustnie
- terapia punktów spustowych, której celem jest dezaktywacja najbardziej bolesnych miejsc poprzez ich ucisk